Når viden rejser over grænser
60 fremmødte var samlet til en workshop om vold i nære relationer, arrangeret af LOKK og faciliteret af dr. Lea Nunn og Hala Abdelnour fra Australien. At dele og udbrede viden om emnet på tværs af landegrænser er vigtigt, lyder det fra workshopfacilitatorerne.
Mange engagerede stemmer hørtes i selskabssalen på Karens Minde Kulturhus d. 16. september.
Cirka 60 fremmødte i form af krisecentermedarbejdere, kommunalt ansatte, politi og andre voldsfaglige civilsamfundsaktører deltog i en workshop omhandlende vold i nære relationer med fokus på coercive control, skam og kønssocialisering.
Workshoppen blev arrangeret af LOKK og faciliteret af dr. Lea Nunn, CEO i Real Success, og Hala Abdelnour, CEO i og stifter af the Institute of non-violence. Begge fra Australien og med mange års erfaring fra arbejdet med vold i nære relationer. Med udgangspunkt i dr. Nunns forskning, Abdelnours arbejdserfaring med udøvere af vold og supplerende forskning fra engelsksprogede lande fik salen adgang til ny viden om vold i nære relationer.
Viden, der ifølge de to voldsfaglige eksperter, bør udbredes på tværs af landegrænser:
"Vold i nære relationer er et globalt problem, som alle lande forsøger at bekæmpe. Uden videndeling risikerer vi at mangle indsigt, der er nødvendig for at kunne adressere problemet effektivt,” siger dr. Lea Nunn og understreger, at vidensdelingen netop er vigtig, fordi nogle lande har gjort sig erfaringer på området, som andre ville kunne lære af, og som vil kunne afføde nye idéer til forebyggelse af vold."
Hala Abdelnour er enig og tilføjer:
"En stor del af den forskning, vi præsenterede på workshoppen, har rødder i England og USA og er ikke nødvendigvis multikulturel. Derfor giver det stor værdi at være til stede i et andet land, hvor vi kan præsentere forskning og samtidig få indblik i det pågældende lands forhold og praksisser, fordi det netop tilføjer nye kulturelle nuancer til et ellers universelt tema."
Forskellige fagligheder med fælles mål
Marie Bagger, videns- og udviklingskonsulent i LOKK, har været med til at stable arrangementet på benene. Ifølge hende samler arrangementer som denne workshop centrale aktører og skaber grobund for faglig inspiration og kvalificerede drøftelser af praksis.
Danmark er et lille land med begrænset forskning om vold, og derfor er det afgørende, at vi retter blikket udad og indgår i udvekslinger med andre aktører på voldsområdet. Det kan være en udfordring at overføre udenlandske erfaringer til en dansk kontekst, men der findes også megen viden, der er universel, som vi kan lade os inspirere af og dermed udvide vores forståelse af vold,” siger Marie Bagger.
Krisecentre er en helt central del af indsatsen mod vold i nære relationer, mener hun, men de faglige relationer og udvekslinger fra andre aktører, og hvad det fører med sig, er afgørende for synergien og udviklingen af de voldsfaglige indsatser.
"Jeg synes, det er både inspirerende og vigtigt, at så mange forskellige fagligheder og aktører kan samles om fælles faglige temaer og drøfte dem med afsæt i hver vores praksis, men med det fælles mål at stoppe vold i nære relationer,” siger Marie Bagger og tilføjer, at løsningerne skal findes i samspillet mellem de små bidrag, vi hver især bringer til bordet.
Ny indsigt til egen praksis
Blandt de fremmødte til workshoppen var Wicki Furbo, socialrådgiver og faglig koordinator på Kalundborg Krisecenter.
“Ny voldsfaglig viden er vigtig for os praktikere. Vi ville gå i stå uden og ville ikke kunne hjælpe de voldsudsatte kvinder, vi møder i vores arbejde,” siger Wicki Furbo og tilføjer, at opbakning til initiativer i LOKK også er essentielt.
Workshoppen gav hende ny indsigt i forhold til emner som skyld og skam. Noget, Wicki Furbo tænker, hun vil tage med sig og implementere i egen praksis:
“Jeg er særligt blevet optaget af, hvordan jeg i mit arbejde kan komme tættere på forståelsen af, hvorfor en voldsudsat kvinde føler skyld og skam, hvad vi kan gøre for at støtte hende, og om der findes andre måder at anskue disse følelser på.”
LOKK ønsker at arrangere lignende faglige møder i fremtiden.
Læs mere på the Institute of non-violence her

